Informacje wyróżnione w bazie danych

Po wybraniu zakładki .Lista konkursów. pokaże się alfabetyczne zestawienie konkursów uwzględnionych w bazie. Wystarczy wskazać nazwę konkursu, aby uzyskać zebrane na jego temat informacje.

Każdy z konkursów, który został ujęty w kartotece "Konkursy Matematyczne w Polsce - Baza Danych" jest opisany za pomocą danych przydzielonych do jednej z dwunastu kategorii. Wybierając z menu konkretną kategorię uzyskuje się listę konkursów, które spełniają jej kryteria.

Niżej przedstawiamy syntetyczne informacje i uwagi na temat zebranych danych.

  1. Organizatorzy konkursów
    W tej kategorii określamy organizatora konkursu - jest to na ogół szkoła, zespół szkół, lub instytucja edukacyjna (kuratorium, ośrodek doskonalenia nauczycieli). Organizatorami są też: zespoły nauczycieli, stowarzyszenia, towarzystwa, instytuty lub wydziały matematyczne uczelni, firmy i spółki komercyjne, fundacje, portale internetowe.
  2. Cele i zamierzenia organizatorów
    W znacznej większości regulaminy konkursów zawierają punkty, które określają konkretne cele podejmowanego przedsięwzięcia. Zdarzają się też konkursy, których organizatorzy nie formułują szczególnych celów do realizacji - jedynym spodziewanym efektem wydaje się tutaj sama organizacja konkursu lub wyłonienie i nagrodzenie laureata. Często jednym z czytelnych dążeń, nie opisywanym w regulaminie, jest promocja danej uczelni, wydziału, szkoły lub firmy, produktu czy marki. Celem konkursu może być także wyszukiwanie uczniów uzdolnionych matematycznie i zachęcanie do dalszej aktywności.
  3. Adresaci konkursu
    Adresatów konkursów ustalono poprzez wyróżnienie grupy wiekowej uczestników. Podawane są najczęściej klasy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do których są adresowane omawiane konkursy.
  4. Liczba edycji
    Liczbę tę określamy opierając się na numerze najnowszej zakończonej edycji konkursu. Bywa, że podawana w opracowaniu liczba edycji nie jest jednoznaczna z rzeczywistym trwaniem inicjatywy w czasie.
  5. Rok pierwszej edycji
    W tej kategorii podajemy rok, w którym konkurs odbył się po raz pierwszy.
  6. Rok najnowszej zakończonej edycji
    Podajemy tu zazwyczaj rok, nieraz miesiąc w konkretnym roku, w którym zakończyła się najnowsza edycja konkursu.
  7. Zasięg terytorialny konkursu
    Dokonujemy tu podziału na konkursy międzynarodowe, ogólnopolskie, wojewódzkie, powiatowe, gminne i regionalne. Często zasięg terytorialny jest już zapisany w samej nazwie konkursu.
  8. Liczba uczestników najnowszej zakończonej edycji
    Naszym celem było określenie w tej kategorii liczby wszystkich uczestników konkursu. W kilku przypadkach konkursów wieloetapowych podana została w tym miejscu informacja na temat liczby uczestników etapu finałowego . postąpiliśmy tak tylko wtedy, gdy nie udało się ustalić pełnej liczby uczestników.
  9. Forma organizacyjna
    Mamy tu na myśli liczbę etapów konkursu (np. eliminacje i finał, czy też: zawody szkolne, rejonowe, wojewódzkie) i sposób przeprowadzania zawodów (konkursy indywidualne, drużynowe, czy indywidualno-drużynowe, bezpośrednie lub korespondencyjne).
  10. Formuła zadań konkursowych
    Formuła zadań konkursowych, czyli sposób przedstawiania zagadnień konkursowych: test jednokrotnego wyboru, multitest, zadania otwarte, zadania zamknięte. Wyróżnimy też konkursy zmieniające formułę w kolejnych etapach (mieszane), czy konkursy nie polegające na rozwiązywaniu zadań.
  11. Nagrody i przywileje
    Opisujemy w tej kategorii sposób, w jaki nagradzani są laureaci konkursów. Nagrody są zazwyczaj rzeczowe, ale wyróżnieniem jest otrzymanie pewnego przywileju lub uprawnienia, np: indeks uczelni-organizatora, dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej, możliwość prezentacji swojej pracy przed szerszą publicznością. Czasami nagradzani są nie tylko sami laureaci konkursu, ale także ich nauczyciele-opiekunowie oraz szkoły.
  12. Kontakt
    W tym miejscu opracowania podajemy adres strony internetowej konkursu, o ile strona taka istnieje. W przypadku, gdy konkurs nie posiada swojej odrębnej strony WWW podajemy adresy internetowe, pod którymi można znaleźć najbardziej aktualne informacje na jego temat. W miarę możliwości podajemy też adresy e-mailowe głównych organizatorów.